Záhadné atrakce v hlubinách moře

S více než 70 procent zemského povrchu pokrytého vodou a miliardy let světové historie není divu, že naše planeta oceánů, moří a jezer skrývá některé z nejzajímavějších atrakcí právě v hlubinách vod. Kdo si chce vyrazit na takové dobrodružství, musí si pořádně protáhnout svaly a opustit bezpečí pevné země. Zážitek ale rozhodně stojí za to.  


Yonaguni Monument, Okinawa
První z podmořských atrakcí nás zavede k souostroví Rjúkjú, přesněji k pobřeží Yonaguni, kde se ukrývá pradávný monument. Doposud se nic neví o původu obrovského skalního útvaru. Sami vědci se přou, zdali se jedná o přírodní nebo umělou památku. Šíří se sice několik teorií, ale žádná z nich nebyla blíže objasněna. Proto je toto místo spíše záhadou, která láká potápěče všech koutů světa vychutnat si jedinečnou příležitost postavit se na masivní podmořskou strukturu a přitom být svědky hojného mořského života.

Museo de Arte Subacuatico, Cancún
Těm z vás, kterým to nic neříká, jistě napoví pojem ,,podmořské muzeum“. A skutečně se nejedná o nic jiného než o tu největší podvodní atrakci svého druhu. Vytvořena byla roku 2009 a v současné době čítá 500 soch v životní velikosti vyznačujících vztah mezi uměním a vědou o životním prostředí. Sochy jsou v hloubce devíti metrů, ale jestli si chcete vychutnat pohled na všechny z nich, doporučujeme se místo do neoprenu vydat do speciálního plavidla, které vás tam dopraví kompletně bez namočení. Pokud navíc budete mít při potápění štěstí, že nad hladinou prosvitne slunce, uvidíte všechny sochy v jiných barvách.

Underwater Post Office, Vanuatu
Na poštu ostrova Hideaway chodí turisté za jediním účelem - poslat svým blízkým pozdrav z jindy slunečné krajiny velmi netradičním způsobem. Abyste totiž mohli dopis poslat, musíte se obléct do potápěčského neoprenu. Turisti dostanou vodotěsnou obálku, ponoří se do hloubky tří metrů a mohou ji vložit dovnitř. S nápadem této podivné atrakce, která kupodivu láká zájem čím dál více turistů, přišli roku 2003 dva muži - vlastník rezortu a pošťák při popíjení červeného vína.

Truk Lagoon, Mikronésie
Uprostřed oceánu, asi 1800 km od pobřeží Nové Guineje, byla roku 1944 potopena flotila japonského námořnictva, původně zakotvena v laguně Truk. Jednalo se o nejdůležitější námořní základnu ve středním Tichomoří. Během amerického náletu byly zničeny lehké i pomocné křižníky, stíhače ponorek, tankery, transportní i pomocné lodě a další plavidla. Pozornost médií si získala až po roce 1969, kdy se francouzský oceánograf Jacques Cousteau rozhodl oblast prozkoumat. Dnes zde potápěči mohou vidět pozůstatky lodních vraků, lodní paluby, vojenská vozidla a to, co mnozí považují za nejzajímavější, pozůstatky ponorky I-169 Shinohara, která byla zapojena do útoku na Pearl Harbor roku 1941.

Christ of the Abyss, Key Largo
Pro ty z vás, kteří při potápění ucítí naléhavou potřebu se pomodlit, mohou využít této velmi zajímavé atrakce. Poblíž Portorfina se totiž pod vodou nachází socha Krista. Vyrobena celá z bronzu Guido Galettim a přenesena přesně na místo, kde roku 1947 přišel při ponoru o život Dario Gonzatti. Socha je dobře vidět z hladiny, nachází se v hloubce maximálně 15 metrů a vzdává hold těm, kteří v moři vydechli naposledy.

Grenada Underwater Sculpture Park, Grenada
Britský sochař Jason deCaires Taylor měl v úmyslu sjednotit obyvatele této oblasti s mořským světem. Způsob, jaký si na to zvolil, je zcela neobvyklý, přesto naprosto originální. Vystavené sochy podvodního parku znázorňují lidská těla, některá z nich mají dokonce podobu místních obyvatel. Mezi exponáty je asi potápěči nejoblíbenější kruh děti držících se za ruce, který je k vidění na posledním obrázku. 

Foto: escapehere

 

Speciály

Rezorty